Serwer Exchange oferuje więcej usług niż zwykły serwer pocztowy (np. obsługa kalendarzy i spotkań, kontakty).

Usługi te, wraz z usługą poczty, dostarczane są z wykorzystaniem protokołów i technologii, które nie są domyślnie dostępne w programie Mozilla Thunderbird.

Jeżeli bardzo zależy Ci na korzystaniu z programu Thunderbird, masz do dyspozycji dwie możliwości:

Opcja 1: Pełna funkcjonalność, trudniejsza konfiguracja

Aby skorzystać z pełnej funkcjonalności serwera Exchange, zalecamy skorzystanie z dostępnego na wielu platform narzędzia DavMail.

Program ten instaluje się jako niezależna usługa i pośredniczy w komunikacji Thunderbird z Exchange, łącząc się z Exchange za pośrednictwem protokołów natywnych dla Exchange i wystawiając je innym programom (w tym Thunderbird) lokalnie za pośrednictwem bardziej powszechnych protokołów (IMAPS, CalDAV etc.).

Opcja 2: Łatwa konfiguracja, brak wsparcia dla dodatkowych usług

Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje połączenie aplikacji Thunderbird z serwerem Exchange za pomocą protokołów IMAPS/SMTPS.

Rozwiązanie to nie zapewni dostępu do dodatkowych usług (kalendarze, spotkania, kontakty) oraz oferuje ograniczone wsparcie dla skrzynek współdzielonych.

Przy konfiguracji IMAPS i SMTPS prosimy o korzystanie z następujących opcji:

  • adres serwera: mail.uksw.edu.pl
  • szyfrowanie: tak, SSL
  • adresy portów: standardowe (IMAPS: 993, SMTPS: 465)
  • login dla skrzynek osobistych: identyfikator@uksw.edu.pl
  • login dla skrzynek współdzielonych: identyfikator@uksw.edu.pl\adres.skrzynki.wspoldzielonej; np. 12345@uksw.edu.pl\naszaskrzynka@uksw.edu.pl

 

Ograniczone wsparcie

Poza informacjami zawartymi na tej stronie CSI nie zapewnia wsparcia i pomocy przy korzystaniu z ww. rozwiązań. Użytkownicy mogą z nich korzystać, jednak w zakresie własnych umiejętności i możliwości.

W przypadku problemów z instalacją prosimy skorzystać z alternatywnych, opisanych na tej stronie, wspieranych metod dostępu do poczty - w szczególności z najprostszej opcji, tj. za pomocą strony https://mail.uksw.edu.pl.