Serwer Exchange oferuje więcej usług niż zwykły serwer pocztowy (np. obsługa kalendarzy i spotkań, kontakty).
Usługi te, wraz z usługą poczty, dostarczane są z wykorzystaniem protokołów i technologii, które nie są domyślnie dostępne w programie Mozilla Thunderbird.
Jeżeli bardzo zależy Ci na korzystaniu z programu Thunderbird, masz do dyspozycji dwie możliwości:
Opcja 1: Pełna funkcjonalność, trudniejsza konfiguracja
Aby skorzystać z pełnej funkcjonalności serwera Exchange, zalecamy skorzystanie z dostępnego na wielu platform narzędzia DavMail.
Program ten instaluje się jako niezależna usługa i pośredniczy w komunikacji Thunderbird z Exchange, łącząc się z Exchange za pośrednictwem protokołów natywnych dla Exchange i wystawiając je innym programom (w tym Thunderbird) lokalnie za pośrednictwem bardziej powszechnych protokołów (IMAPS, CalDAV etc.).
Opcja 2: Łatwa konfiguracja, brak wsparcia dla dodatkowych usług
Alternatywnym rozwiązaniem pozostaje połączenie aplikacji Thunderbird z serwerem Exchange za pomocą protokołów IMAPS/SMTPS.
Rozwiązanie to nie zapewni dostępu do dodatkowych usług (kalendarze, spotkania, kontakty) oraz oferuje ograniczone wsparcie dla skrzynek współdzielonych.
Przy konfiguracji IMAPS i SMTPS prosimy o korzystanie z następujących opcji:
- adres serwera: mail.uksw.edu.pl
- szyfrowanie: tak, SSL
- adresy portów: standardowe (IMAPS: 993, SMTPS: 465)
- login dla skrzynek osobistych: identyfikator@uksw.edu.pl
- login dla skrzynek współdzielonych: identyfikator@uksw.edu.pl\adres.skrzynki.wspoldzielonej; np. 12345@uksw.edu.pl\naszaskrzynka@uksw.edu.pl
Ograniczone wsparcie
Poza informacjami zawartymi na tej stronie CSI nie zapewnia wsparcia i pomocy przy korzystaniu z ww. rozwiązań. Użytkownicy mogą z nich korzystać, jednak w zakresie własnych umiejętności i możliwości.
W przypadku problemów z instalacją prosimy skorzystać z alternatywnych, opisanych na tej stronie, wspieranych metod dostępu do poczty - w szczególności z najprostszej opcji, tj. za pomocą strony https://mail.uksw.edu.pl.