Skip to main content

Czym jest uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to rozszerzenie zabezpieczeń konta o dodatkowy element weryfikacji tożsamości. Aby uzyskać dostęp do danych, użytkownik musi przejść przez dwa etapy:

  1. podać swoje hasło, jak dotychczas,
  2. użyć dodatkowego narzędzia zwanego autentykatorem, podając specjalny kod jednorazowy.

Autentykator to narzędzie jakie mogli Państwo poznać korzystając z internetowej bankowości lub logowania do usług Googla.

Jednak zmiany w otaczającej nas rzeczywistości (w tym coraz skuteczniejsze ataki wyłudzające hasła) sprawiają, że takie rozwiązanie staje coraz bardziej powszechne, ale również – w przypadku instytucji takich jak nasza – wymagane prawem (dyrektywa NIS2).

Gorąco prosimy o zapoznanie się z opisem zmian, jakie czekają Państwa w najbliższym czasie:

  • Nowy system, ujednolicony wygląd, prawie nowy identyfikator
  • Zmiana adresu usługi
  • Pierwsze logowanie i konfiguracja autentykatora
  • Logowanie dwuskładnikowe w codziennej pracy
  • Ważne obowiązki związane z autentykatorem

Nowy system, ujednolicony wygląd, prawie nowy identyfikator

Wdrażając uwierzytelnianie dwuskładnikowe postanowiliśmy zmodernizować i ujednolicić uniwersytecki system logowania. Nowa wersja aplikacji, dla Państwa wygody, przyjmuje wygląd spójny z dotychczasowym ekranem logowania do Office 365 – i nie bez powodu:

W nowym systemie, tak samo jak w Office365, jako identyfikator podajemy pełną nazwę konta, uzupełnioną o końcówkę @uksw.edu.pl!

Zdajemy sobie sprawę, że dla Tych z państwa, którzy posiadają skrzynkę mailową, może to być trochę mylące – w indywidualnych przypadkach Państwa identyfikator może różnić się od Państwa adresu e-mail. Jesteśmy świadomi tego problemu i pracujemy nad tym, aby w nieodległej przyszłości ujednolicić to doświadczenie.

Zmiana adresu usługi

To bardzo istotne, aby zawsze pamiętali Państwo, aby sprawdzić, czy strona logowania pojawia się pod właściwym adresem. O ile bowiem zdarza się, że sprawcy ataków podrabiają naszą strony logowania, to bardzo trudno jest im podrobić prawidłowy adres:

Prawidłowym adresem strony jest

logowanie.uksw.edu.pl

Dodatkowo, w okresie przejściowym, pozostaną aktywne starsze ekrany logowania – zawsze warto upewnić się, że co najmniej końcówka domeny jest domeną uniwersytetu, przykładowo:

login.uksw.edu.pl – stary system centralnego logowania


mail.uksw.edu.pl – poczta UKSW

Będziemy stopniowo włączać nowy ekran logowania we wszystkich aplikacjach – stosownie do możliwości, jakie zapewnią ich producenci.

Pierwsze logowanie i konfiguracja autentykatora

Przy pierwszym logowaniu użytkownik zostanie poproszony o skonfigurowanie tzw. autentyfikatora czyli aplikacji generującej kody jednorazowe. System logowania wyświetli Państwu szczegółową instrukcję, jak to zrobić:

Konieczne będzie uprzednie pobranie i zainstalowanie takiej aplikacji na telefonie. Takie proste aplikacje działają w otwartym standardzie i są powszechnie dostępne i udostępniane bezpłatnie m.in. przez duże firmy takie jak Microsoft czy Google, ale również przez twórców otwartego oprogramowania.

Proces konfiguracji autentykatora jest prosty – wystarczy otworzyć aplikację, stworzyć nowy autentykator, zrobić zdjęcie wyświetlonego na ekranie kodu QR i podać zwrotnie krótki kod wygenerowany przez autentykator. W dalszej części artykułu znajdą Państwo szczegółowe instrukcje dla głównych, zalecanych przez nas autentykatorów.

Logowanie dwuskładnikowe w codziennej pracy

Od momentu skonfigurowania autentykatora, przy kolejnych logowaniach stosowany będzie dodatkowy składnik uwierzytelniania – po podaniu identyfikatora i hasła system zapyta o kod jednorazowy:

 

Należy wtedy otworzyć aplikację autentykatora, odnaleźć krótki kod i przepisać go do aplikacji logowania.

Aby nie obciążać Państwa zbyt częstym wpisywaniem kodu, system pozwala na zapamiętanie konkretnego urządzenia (przeglądarki internetowej) jako zaufanego – na takim urządzeniu pytanie o kod nie będzie pojawiać się za każdym razem.

Bardzo ważne jest, żeby do zaufanych dodawać wyłącznie takie urządzenia, do których mają Państwo wyłączny dostęp.

Dla komputerów i laptopów wystarcza tu, aby mieli państwo indywidualne, zabezpieczone hasłem konto do którego nie mają dostępu osoby postronne.

Ważne obowiązki związane z autentykatorem

W przypadku utraty autentykatora nie będą Państwo mogli zalogować się do usług UKSW. Warto o tym pamiętać w przypadku planowanej wymiany telefonu!

System umożliwia posiadanie więcej niż jednego autentykatora, dlatego przed zmianą urządzenia – lub po prostu na zapas – warto jest skonfigurować dodatkowy identyfikator na nowym urządzeniu.

Strona główna systemu logowania umożliwia Państwu zarówno dodawanie nowych, jak i usuwanie nieaktualnych autentykatorów:

logowanie.uksw.edu.pl

 

 

Jeżeli zdarzy się, że utracicie Państwo dostęp do autentykatora (np. w przypadku kradzieży lub awarii telefonu), jedyną metodą odzyskania dostępu do konta i usług UKSW będzie osobista wizyta w Centrum Systemów Informatycznych, koniecznie z dokumentem tożsamości.